DLP - Veri Kaybını Önleme Nedir?

Kurumsal firmaların hassas verileri yetkisiz erişime, kullanıma, paylaşıma veya diğer çıkışlara karşı koruyan bir yazılım türüdür.

DLP çözümleri ayrıca ağ yöneticilerine son kullanıcıların hangi veri aktarabileceğini kontrol etmede yardımcı olur. 2014 yılında Gartner , DLP’yi BT güvenliğinin en hızlı büyüyen segmenti olarak tanımladı ve 2018’e kadar yaklaşık% 19’luk bir artış öngördü. Aynı raporda Gartner, şirketlerin yarısından fazlasının veri koruma, güvenlik risk yönetimi için yönetilen hizmetlere güveneceğini öngördü. Hizmet olarak DLP, bu yönetilen veri koruma tekliflerinin popüler bir örneği haline geliyor.

Veri kaybı ve güvenlik ihlalleri her işletme için bir sorundur. Kendi DLP programlarını içeride uygulamak ve yönetmek için teknoloji, uzmanlık veya bütçeye sahip olmayan kuruluşlar için, hizmet olarak DLP akıllı bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Hizmet olarak DLP, kuruluşlara, içeriden gelen tehditleri sürekli olarak izleyen ve bunlara karşı koruma sağlayan DLP teknolojilerine anında erişim sağlar ve DLP tedarikçisinin kendi güvenlik analistleri ekibi tarafından yönetilen veri sızıntısı girişimlerini dener.

Veri Kayıpları Nedeni ile Zarara Uğramayın

DLP ile İlgili Bilmek İstediğiniz Her Şey

Nasıl Çalışır?

Hizmet olarak DLP , yerinde DLP çözümleriyle aynı korumayı sunar , ancak bir DLP programını şirket içinde yönetmek için gereken personel ve uzmanlık olmadan sürekli izleme ve koruma sağlar. Yönetilen bir hizmet olarak DLP, herhangi bir zamanda herhangi bir kuruluş için çalışır, çünkü her yerde teslim edilebilir ve hızlı dağıtım ve ölçeklenebilirlik sağlar. Genel olarak, bir hizmet olarak DLP, DLP dağıtımını ve mevcut ortamlara entegrasyonu basitleştirir ve hızlandırır. Hizmet mimarisi olarak bir DLP örneği:

DLP Yönetilen Servis

Şirket içi veri kaybı önleme çözümlerinde olduğu gibi, DLP yönetilen hizmetleri de DLP yazılım aracılarının veya ağ cihazlarının müşteri kuruluşunun BT ortamında kullanılmasını gerektirir. Ancak, yönetilen bir DLP hizmetinin tüm yönetimi ve yönetimi, hem müşterinin güvenlik ekibine hem de DLP satıcısının yönetilen güvenlik ekibine erişim sağlayarak bulutta barındırılır. DLP çözümü tarafından oluşturulan veriler, gerçek zamanlı olarak buluta aktarılır; burada DLP sağlayıcısının yönetilen güvenlik personeli, denetimleri izleyebilir, dağıtabilir ve uyarılara yanıt verebilir. DLP servis sağlayıcıları, kuruluşların bilgi ekiplerine potansiyel tehdit veya olaylarla güncel olmalarını sağlamak için raporlar ve uyarılar da verebilir.

 

Avantajları

Şirketler bugün e-postaya, işbirliği araçlarına, mobil cihazlara ve üretkenliği artıran diğer teknolojilere güvenmektedir. Bununla birlikte, çalışanları, yüklenicileri, tedarikçileri, ortakları ve diğer iş ortakları da dahil olmak üzere şirketleri birbirine bağlayan bu teknolojilerin tümü, bireylere işlerini yapmalarına yardımcı olmak için genellikle şirket ağlarına ve hassas verilere erişim izni verildiği için kuruluşları riske atar. 

DLP çözümlerine ihtiyaç olduğu açıktır. Ancak, yerinde DLP çözümleri şirket içi güvenlik uzmanlığı olmayan kuruluşlar için çok karmaşık veya daha küçük veya orta ölçekli kuruluşlar için çok maliyetli olabilir. Bulut, DLP’nin bu engellerle karşılaşan kuruluşlara bir hizmet olarak sunulmasına yardımcı olur. DLP tarafından yönetilen hizmetler, her büyüklükteki kuruluşun şirket içi sınırlı kaynak veya bütçeye yük olmadan DLP çözümlerini hızla dağıtmasını ve politikaları daha kolay yönetmesini mümkün kılar.

DLP’yi hizmet olarak seçmenin en önemli avantajlarından biri, diğer müşterilerin deneyimlerinden daha fazla koruma elde etmektir. Kötü amaçlı yazılım ve diğer müdahaleler belirtileri ortaya çıktıkça, bir servis sağlayıcı olarak DLP, aynı güvenlik sorunlarına karşı onları savunmaya yardımcı olmak için tüm müşteri tabanlarında koruyucu politikalar uygulayabilir. Dünya çapında yüzlerce veya binlerce DLP dağıtımından gelen tehdit istihbaratını dahil etmek, bir hizmet olarak DLP’nin yeni bir saldırı türünü hedeflemeden önce ortaya çıkan tehditlere ayak uydurabileceği ve proaktif koruma sağlayabileceği anlamına gelir.

 

Doğru DLP Hizmetini Seçmek

Bir hizmet çözümü olarak çoğu DLP, izleme ve politika yönetimi gibi temel özellikleri içerir ve HIPAA, PCI DSS ve diğerleri gibi uyumluluk standartlarını karşılamak için politika paketleri içerir. Bir servis sağlayıcı olarak DLP’nin liderliği, aşağıdaki seçeneklerle bu temel özellikler üzerine kuruludur:

  • Özelleştirilmiş politika oluşturma ve raporlama
  • Uyarıların ve faaliyetlerin 7/24 izlenmesi
  • Gelişmiş tehdit koruması gibi bir hizmet olarak sunulan ek veri koruma özellikleri
  • Bulut tabanlı yönetilen güvenlik hizmetlerine karşı politikaları olan müşteriler için esnek dağıtım ve yönetim mimarileri

 

DLP tarafından yönetilen bir hizmet sağlayıcısı seçerken, sağlayıcınızın, uç nokta DLP’de barındırma, kurulum, sürekli izleme, analiz etme, ayarlama ve bakım gibi zorlu işleri yürütecek bir ekibi olduğundan emin olun. Bir DLP’yi, tam olarak yönetilen bir DLP altyapısı, bağlamda birinci sınıflandırma, tam veri görünürlüğü, uyarı ve olay yükseltme, canlı ve yapılandırılabilir bir raporlama panosu ve özelleştirilmiş politika oluşturma yoluyla güvenlik duruşunuzun sürekli iyileştirilmesini sunan bir hizmet olarak bakmalısınız. ve ayarlama.

Hizmet olarak DLP, hassas verileri ve gizli bilgileri korumanın kanıtlanmış bir yoludur. Hizmet olarak DLP, veri görünürlüğünü ve veri güvenliğini artıran şirket içi DLP’ye akıllı bir alternatiftir ve genellikle sızıntılara, olaylara ve saldırılara karşı kuruluşların yerinde DLP çözümü ile yönetebileceğinden daha iyi bir savunmadır.

 

Veri Kayıpları Nedeni ile Zarara Uğramayın